Flash Album Gallery - en to pt translation catalogue (350 entries)

en: Upload failed!
pt: Falha no envio!

en: No gallery selected !
pt: Nenhuma galeria selecionada!

en: Image Files
pt: Arquivo de imagens

en: remove
pt: remover

en: Browse...
pt: Procurar

en: Upload images
pt: envio de imagens

en: Add new gallery
pt: Adicionar nova galeria

en: Upload Images
pt: Envio de imagens

en: Import image folder
pt: Importar pasta de imagens

en: Create a new gallery
pt: Criar uma nova galeria

en: New Gallery
pt: Nova Galeria

en: Create a new , empty gallery below the folder
pt: Criar uma nova galeria a partir da pasta

en: Allowed characters for file and folder names are
pt: Caracteres permitidos para nomes de arquivo e pasta são

en: Add gallery
pt: Adicionar galeria

en: Upload image(s):
pt: Enviar imagem(ns) :

en: in to
pt: em

en: Choose gallery
pt: Escolha galeria

en: The batch upload requires Adobe Flash 10, disable it if you have problems
pt: O envio em lotes requer o Adobe Flash 10, desative se você tiver problemas

en: Disable flash upload
pt: Desativar envio em flash

en: Upload multiple files at once by ctrl/shift-selecting in dialog
pt: Enviar vários arquivos de uma vez use ctrl/shift para selecionar na caixa de diálogo

en: Enable flash based upload
pt: Ativar upload em flash

en: Import from Server path:
pt: Importar do caminho do servidor

en: Toggle DIR Browser
pt: Habilitar Busca DIR

en:  Please note : For safe-mode = ON you need to add the subfolder thumbs manually
pt: Observação : Para safe-mode = ON você precisa adicionar a sub pasta de miniaturas manualmente

en: Import folder
pt: Importar pasta

en: Upload More Images in "%s"
pt: Enviar mais Imagens em "%s"

en: Add images to gallery
pt: Adicionar imagens a galeria

en: Back to gallery
pt: Voltar pra galeria

en: Flash Album Gallery overview
pt: Detalhes do flash Album Gallery

en: Overview
pt: Detalhes

en: FlAG Manage gallery
pt: FlAG Gerenciamento da Galeria

en: Manage Galleries
pt: Administrar Galerias

en: FlAG Manage skins
pt: FlAG Adminstrar temas

en: Skins
pt: Temas

en: FlAG Change options
pt: FlAG Opções

en: Options
pt: Opções

en: You do not have the correct permission
pt: Você nao possui permissões corretas

en: Unexpected Error
pt: Erro inesperado

en: A failure occurred
pt: Ocorreu uma falha

en: Sorry, Flash Album Gallery works only with a role called administrator
pt: Desculpe, Flash Album Gallery funciona apenas com administrador

en: Flash Album Gallery : Tables could not created, please check your database settings
pt: Flash Album Gallery : Tabelas não foram criadas, favor checar a base de dados

en: No valid gallery name!
pt: Nome da galeria inválido!

en: Directory
pt: Pasta

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
pt: não existe, Favor criar primeiro a galeria principal

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
pt: Cheque nesse link, se vc não sabe setar a permissão:

en: is not writeable !
pt: não pode ser escrito!

en: Unable to create directory
pt: Impossível de criar pasta

en: The server setting Safe-Mode is on !
pt: Está habilitada a configuração Safe-mode no servidor!

en: If you have problems, please create directory
pt: Se você tiver problema, favor criar a pasta

en: and the thumbnails directory
pt: e a pasta de miniaturas

en: with permission 777 manually !
pt: com a permissão 777 manualmente!

en: Gallery | Galleries
pt[0]: Galeria
pt[1]: Galerias

en: already exists
pt: Já existe

en: Gallery '%1$s' successfully created.<br/>You can show this gallery with the tag %2$s.<br/>
pt: Galeria '%1$s' criada com sucesso.<br/>Você pode mostrar essa galeria de fotos com a tag %2$s.<br/>

en: Edit gallery
pt: Editar galeria

en: doesn&#96;t exist!
pt: não existe !

en: contains no pictures
pt: não contém imagens

en: Database error. Could not add gallery!
pt: Erro de base de dados. Não pode adicionar galeria!

en: successfully created!
pt: criado com sucesso!

en: Create new thumbnails
pt: Criar novas miniaturas

en:  picture(s) successfully added
pt: imagem(ns) adicionada com sucesso

en: Object didn't contain correct data
pt: Objeto não possue data correta

en:  is not writeable
pt: não pode ser escrito

en:  is not writeable
pt: não pode ser escrito

en: Failure in database, no gallery path set !
pt: Falha na base de dados, nenhum caminho de galeria setado!

en: is no valid image file!
pt: não é um arquivo de imagem válido!

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
pt: impossível escrever no diretório %s.

en: Error, the file could not moved to :
pt: Erro, o ar :

en: Error, the file permissions could not set
pt: Error, a permissão do arquivo não pode ser setada

en:  Image(s) successfully added
pt: Imagem(ns) adicionada com sucesso

en: Invalid upload. Error Code :
pt: Envio inválido. Código do erro :

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
pt: Efeito da restrição  SAFE MODE ! Você precisa criar a pasta <strong>%s</strong> manualmente

en: When safe_mode is on, PHP checks to see if the owner (%s) of the current script matches the owner (%s) of the file to be operated on by a file function or its directory
pt: Quando o safe_mode está ligado, o PHP checa se o proprietário (%s) do script atual é o mesmo (%s) do arquivo para ser utilizado por uma função de a

en: The destination gallery does not exist
pt: galeria de destino não existe

en: Failed to move image %1$s to %2$s
pt: Falha para mover a imagem %1$s para %2$s

en: Moved %1$s picture(s) to gallery : %2$s .
pt: Movida %1$s imagem(ns) para galeria : %2$s.

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
pt: Falha ao copiar imagem %1$s para %2$s

en: Failed to copy database row for picture %s
pt: Falha ao copiar linha do banco de dados para% s

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s) &raquo; The file already existed in the destination gallery.
pt: Imagem %1$s (%2$s) copiada como %3$s (%4$s) &raquo; arquivo já existe na galeria selecionada.

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s)
pt: Imagem %1$s (%2$s) copiada como %3$s (%4$s)

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
pt: Copiar %1$s imagem(ns) para Galeria: %2$s .

en: Gallery Overview
pt: Detalhes da Galeria

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Resultados de %s&#8211;%s até %s

en: Title
pt: Título

en: Description
pt: Descrição

en: Author
pt: Autor

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: Delete this gallery ?
pt: Apagar galeria?

en: Delete
pt: Apagar

en: No entries found
pt: Nenhuma entrada encontrada

en: Gallery not found.
pt: Galeria não encontrada.

en: Sorry, you have no access here
pt: Desculpa, você não possui acesso aqui

en: No images selected
pt: Nenhuma imagem selecionada

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
pt: Você está prestes a iniciar a edição em massa para %s imagens 
    
    'Cancel' para parar, 'OK' para continuar.

en: Choose another gallery
pt: Escolha outra galeria

en: Gallery settings
pt: Configurações Galeria

en: Path
pt: Caminho

en: Scan Folder for new images
pt: Procurar na pasta por novas imagens

en: Save Changes
pt: Salvar alteração

en: No action
pt: Nenhuma ação

en: Resize images
pt: Redimencionar imagens

en: Delete images
pt: Apagar imagens

en: Import metadata
pt: Importar metadados

en: Copy to...
pt: Copiar para ...

en: Move to...
pt: Mover para ...

en: Sort gallery
pt: Ordenar galeria

en: Add Images
pt: Adicionar imagens

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Filename / Date
pt: Nome do arquivor / Data

en: Alt & Title Text / Description
pt: Título alternativo / Descrição

en: Size:
pt: Tamanho :

en: View "%s"
pt: Visão "%s"

en: View
pt: Visão

en: Customize thumbnail
pt: Personalizar miniatura

en: Edit thumb
pt: Editar miniatura

en: Delete "%s"
pt: Apagar  "%s"

en: Select the destination gallery:
pt: Selecione galeria de destino :

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Sort order changed
pt: Ordenar por modificação

en: Sort Gallery
pt: Ordenar galeria

en: Update Sort Order
pt: Ordenar por atualização

en: Thumb
pt: Miniatura

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Date
pt: Data

en: Alt &amp; Title Text
pt: Alt &amp; Texto do Título

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Você está brincando?

en: deleted successfully
pt: Apagado com sucesso

en: Picture
pt: Imagem

en: Pictures deleted successfully
pt: Imagens apagadas com sucessu

en: Import metadata finished
pt: Importação do metadados finalizada

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
pt: Operação bem sucedida. Por favor, limpe o cache do navegador.

en: Update successful
pt: Atualizado com sucesso

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail.
pt: Selecione com o mouse a área para a nova miniatura.

en: Thumbnail updated
pt: Miniatura atualizada

en: Error updating thumbnail.
pt: Erro ao atualizar miniatura.

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
pt: Selecione a área para a miniatura da imagem na esquerda.

en: Update
pt: Atualizar

en: No gallery
pt: Nenhuma galeria

en: Select &#187;
pt: Selecionar &#187;

en: Show
pt: Mostrar

en: Hide
pt: Esconder

en: Image ID:
pt: Imagem ID :

en: Alt/Title text
pt: Titulo texto/Alt

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: None
pt: Nenhum

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Direita

en: Size
pt: Tamahno

en: Full size
pt: Tamanho original

en: Insert into Post
pt: Inserir no Post

en: Save all changes
pt: salvar todas as modificações

en: FlAG Gallery Overview
pt: Detalhes FlAG Gallery

en: Reset all settings to default parameter
pt: Redefinir todas as configurações para o padrão inicial

en: Uninstall sucessful ! Now delete the plugin and enjoy your life ! Good luck !
pt: Desinstalação bem sucedida! Agora apague o plugin e desfrute da sua vida! Boa sorte!

en: Plugin Home
pt: Site do plugin

en: Plugin Comments
pt: Comente sobre o Plugin

en: Rate Plugin
pt: Avalie plugin

en: My Plugins
pt: Meus plugins

en: Contact Me
pt: Contato

en: Reset settings
pt: Redefinir configuração

en: Reset all options to default settings ?\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.\n
pt: Redefinir todas as opções para configuração incial ?\n\nEscolha [cancelar] para Parar, [OK] para Continuar.\n

en: Uninstall plugin
pt: Desinstalar plugin

en: You are about to Uninstall this plugin from WordPress.\nThis action is not reversible.\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to Uninstall.\n
pt: você está prestes a desinstalar o pligin do Wordpress.\nEssa ação é irreversível.\n\nChoisissez [Cancelar] para Parar, [OK] para continuar.\n

en: What's new at PhotoGalleryCreator.com
pt: Novidades em  PhotoGalleryCreator.com ?

en: At a Glance
pt: Com um olhar

en: Image | Images
pt[0]: Imagem
pt[1]: Imagens

en: Upload pictures
pt: Enviar imagens

en: Here you can control your images and galleries.
pt: Aqui você controlar suas imagens e galerias.

en: Gallery Administrator
pt: Administrador da Galeria

en: Gallery Editor
pt: Editor da Galeria

en: You currently have %s rights.
pt: Você atualmente possui  %s direitos.

en: Setup Box
pt: caixa de parâmetros

en: News Box
pt: Caixa de Novidades

en: Welcome to FlAG Gallery !
pt: bem-vindo a  FlAG Gallery !

en: Server Settings
pt: configuração do servidor

en: Graphic Library
pt: Biblioteca de gráficos

en: No GD support
pt: sem suporte GD

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Not set
pt: Não definido

en: Operating System
pt: Sistema Operacional

en: Server
pt: Servidor

en: Memory usage
pt: Memória Usada

en: MYSQL Version
pt: Versão do MYSQL

en: SQL Mode
pt: Modo do SQL

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: PHP Allow URL fopen
pt: PHP permite fopen URL

en: PHP Memory Limit
pt: PHP limite de memória

en: PHP Max Upload Size
pt: PHP : Tamanho máximo do arquivo enviado

en: PHP Max Post Size
pt: PHP  : Tamanho máximo do post

en: PHP Max Script Execute Time
pt: PHP : Tempo máximo de execuçao de script

en: PHP Exif support
pt: Suporte PHP Exif

en: PHP IPTC support
pt: Suporte PHP IPTC

en: PHP XML support
pt: Suporte PHP XML

en: Update Successfully
pt: Aualizado com sucesso

en: Updated capabilities
pt: Capacidades atualizadas

en: General Options
pt: Opções gerais

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Images
pt: Imagens

en: Sorting
pt: Ordenar

en: Colors
pt: Cores

en: Roles
pt: Permissões

en: Gallery path
pt: Caminho da Galeria

en: This is the default path for all galleries
pt: Este é o caminho padrão de todas as galerias

en: Default flash size (W x H)
pt: Tamanho Flash padrão (L x H)

en: Delete image files
pt: Apagar arquivos de imagem

en: Delete files, when removing a gallery in the database
pt: Excluir arquivos, quando retirar uma galeria do banco de dados

en: Activate Media RSS feed
pt: Ativar RSS feed

en: A RSS feed will be added to you blog header.
pt: Um feed RSS será adicionado no cabeçalho do seu blog.

en: Thumbnail settings
pt: Parametros de miniatura

en: Please note : If you change the settings, you need to recreate the thumbnails under -> Manage Gallery .
pt: Atenção: Se você alterar as configurações, você precisará recriar as miniaturas abaixo -> Gerenciar Gallery.

en: Width x Height (in pixel)
pt: Largura x Altura (em pixel)

en: These values are maximum values
pt: Estes valores são os valores máximos

en: Set fix dimension
pt: Definir dimensão correção

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
pt: Ignore as proporções, retrato de miniaturas

en: Crop square thumbnail from image
pt: Recorta miniatura da imagem

en: Create square thumbnails, use only the width setting :
pt: Criar miniaturas, usando somente parametros de largura:

en: Thumbnail quality
pt: Qualidade da miniatura

en: Image settings
pt: Parametros da imagem

en: Resize Images
pt: Redimencionar imagens

en: Width x Height (in pixel). Flash Album Gallery will keep ratio size
pt: Largura x Altura (em pixels). Flash Album Gallery mantera proporção

en: Image quality
pt: Qualidade da imagem

en: Sort options
pt: Ordenar opções

en: Sort thumbnails
pt: Ordenar miniaturas

en: Custom order
pt: Ordem personalizada

en: Image ID
pt: Imagem ID

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Alt / Title text
pt: Texto Alt/ Título

en: Date / Time
pt: Data / Hora

en: Sort direction
pt: Ordenar

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Buttons Background Color
pt: Cor de fundo do botão

en: Buttons Text Color
pt: Cor do texto do botão

en: Category Buttons Color
pt: Cor do botão categoria

en: Category Buttons Text Color
pt: Cor do texto do botão categoria

en: Thumbs Rollover Color
pt: Cor da miniatura

en: Main Title
pt: Título Principal

en: Category Title
pt: Título da categoria

en: Item Background
pt: Fundo do Item

en: Item Title
pt: Títuolo do Item

en: Item Description
pt: Descrição do item

en: Roles / capabilities
pt: Permissões / Capacidade

en: Select the lowest role which should be able to access the follow capabilities. Flash Album Gallery supports the standard roles from WordPress.
pt: Selecione a menor permissão capaz de acessar os recursos.  Flash Album Gallery suporta as funções padrão do WordPress.

en: Main Flash Album Gallery overview
pt: Datalhes principais do Flash Album Gallery

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
pt: Usar TinyMCE / Enviar arquivos

en: Add gallery / Upload images
pt: Adicionar galeria / Enviar imagens

en: Manage gallery
pt: Gerenciar galeria

en: Manage others gallery
pt: Gerenciar outras galerias

en: Change skin
pt: Mudar tema

en: Add skins
pt: Adicionar tema

en: Delete skins
pt: Apagar tema

en: Change options
pt: Mudar opções

en: Update capabilities
pt: Capacidades de atualização

en: Add new skin
pt: Adicionar novo tema

en: Want more skins?
pt: Precisa de mais temas?

en: Install a skin in .zip format
pt: Instalar tema no formato .zip

en: If you have a skin in a .zip format, You may install it by uploading it here.
pt: Se você possui um tema em formato .zip, Você pode instalá-lo por aqui.

en: Install Now
pt: Instalar agora

en: More skins
pt: Mais temas

en: If you want more skins, You may get it at.
pt: Se você quiser mais temas, você pode obtê-lo em.

en: Install info
pt: Informação da instalação

en: No skin Specified
pt: Nenhum tema especificado

en: Installing Skin from file: %s
pt: Instalar tema do arquivo : %s

en: The uploaded file could not be moved to %s.
pt: O arquivo enviado não pode ser movido para %s.

en: Installation Failed
pt: Falha na instalação

en: The skin installed successfully.
pt: Tema instalado com sucesso

en: Activate this skin
pt: Ativar este skin

en: Activate Skin
pt: Ativar tema

en: Goto skin overview
pt: Direto para os detalhes do tema

en: Skin overview
pt: Detalhes do Tema

en: Actions:
pt: Ações :

en: Could not access filesystem.
pt: Impossível de acessar o sistema de arquivos.

en: Filesystem error
pt: Erro do sistema de arquivos

en: Unable to locate FlAGallery Skin directory.
pt: Impossível de localizar o diretório de tema do  FlAGallery

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
pt: Não foi possível localizar diretório de conteúdo do WordPress  (wp-content)

en: Install package not available.
pt: Instalação do pacote não disponível.

en: Unpacking the skin package
pt: Descompactar o pacote de skin

en: Folder already exists.
pt: Pasta já existe

en: Installing the skin
pt: Instalar tema

en: Skin
pt: Temas

en: Can't find skin directory
pt: impossível encontrar a pasta de temas

en: . Try delete it manualy via ftp
pt: . Tente apagar manualmente via FTP

en: You need activate another skin before delete it
pt: você precisa ativar outro tema antes de apagar este

en: You do not have sufficient permissions to delete skins of GRAND FlAGallery.
pt: Você não tem permissão sufuciente para deletar o tema de  GRAND FlAGallery.

en: activated successfully
pt: Ativado com sucesso

en: No skins to show
pt: Nenhum tema para mostrar

en: Version %s
pt: Versão %s

en: Visit author homepage
pt: Visitar homepage do autor

en: By %s
pt: Por %s

en: Visit skin site
pt: Visita o site de temas

en: Activate
pt: Ativar

en: Activated
pt: Ativado

en: Delete this skin
pt: Deletar tema

en: Insert Flash Album with one or more galleries
pt: Inserir Flash Album com uma ou mais galerias

en: You are not allowed to be here
pt: Você não tem permissão

en: Album Name
pt: Nome do album

en: Select galleries
pt: Selecionar uma galeria

en: (album categories)
pt: (caregoria dos albuns)

en: custom size
pt: Tamanho personalizado

en: Insert
pt: Inserir

en: Upgrade database structure...
pt: Atualize a estrutura da base de dados

en: finished
pt: Finalizado

en: Import date and time information...
pt: Importa informação de data e hora

en: Upgrade GRAND FlAGallery
pt: Atualize GRAND FlAGallery

en: The script detect that you upgrade from a older version.
pt: O script detecta se você atualizar de uma versão mais antiga.

en: Your database tables for GRAND FlAGallery is out-of-date, and must be upgraded before you can continue.
pt: As tabelas de banco de dados do GRAND FlAGallery está desatualizada, e devem ser atualizadas antes de continuar.

en: If you would like to downgrade later, please make first a complete backup of your database and the images.
pt: Se você pretender fazer depois um downgrade, por favor, faça primeiro um backup completo de seu banco de dados e as imagens.

en: The upgrade process may take a while, so please be patient.
pt: O processo de atualização pode demorar um pouco, então por favor seja paciente.

en: Start upgrade now
pt: Iniciar atualização agora

en: Upgrade sucessful
pt: Atualizado com sucesso

en: Continue
pt: Continuar

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
pt: Nota : Baseado no limite de memória do servidor, não faça envio de imagens grandes  maiores que <strong>%d x %d</strong> pixels

en:  mm
pt: min

en: Aperture
pt: Abertura

en: Credit
pt: Crédito

en: Camera
pt: Câmera

en: Caption
pt: Legenda

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Focal length
pt: Distância focal

en: Shutter speed
pt: Velocidade

en: Subject
pt: Assunto

en: Make
pt: Criar

en: Edit Status
pt: Editar Status

en: Category
pt: Categoria

en: Keywords
pt: Palavra-chave

en: Date Created
pt: Data de Criação

en: Time Created
pt: Hora de Criação

en: Author Position
pt: Autor

en: City
pt: Cidade

en: Location
pt: Localização

en: Province/State
pt: Província/Estado

en: Country code
pt: Código do País

en: Country
pt: País

en: Headline
pt: Manchete

en: Copyright Notice
pt: Informação de copyright

en: Contact
pt: Contato

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Program tool
pt: Ferramenta

en: Format
pt: Formato

en: [Gallery not found]
pt: [Galeria não encontrada]

en: [Gallery %s not found]
pt: [Galeria %s não encontrada]

en: The <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> and a browser with Javascript support are needed..
pt: O <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> precisa de um navegador compativel com Javascript...

en: No galleries have been yet created.
pt: Nenhuma galeria foi criada

en: The gallery ID=%s does not exist.
pt: Galeria ID=%s não existe.

en: Invalid MediaRSS command (%s).
pt: Comando (%s) MediaRSS inválido.
