Flash Album Gallery - en to tr translation catalogue (348 entries)

en:  Image(s) successfully added
tr: Resim(ler) başarıyla eklendi

en:  MByte
tr:  MBayt

en:  Please note : For safe-mode = ON you need to add the subfolder thumbs manually
tr: Lütfen dikkat: safe-mode=ON için küçük resim klasörünü manuel oluşturmanız gerekir.

en:  is not writeable
tr: yazılabilir değil

en:  is not writeable
tr: yazılabilir değil

en:  picture(s) successfully added
tr:  resim(ler) başarıyla eklendi.

en:  sec
tr: saniye

en: "</strong> doesn't exist. Please create first the <strong>"flagallery-skins"</strong> folder!
tr: "</strong> klasörü yok. Lütfen <strong>"flagallery-skins"</strong> isimli bir klasör oluşturun!

en: "</strong> is not writeable!
tr: "</strong> yazılabilir değil!

en: (Error : Couldn't not find image)
tr: (Hata: Resim bulunamadı )

en: (Error : Couldn't not update data base)
tr: (Hata: Veritabanı güncellenemed)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
tr: (Hata: meta verisi güncel değil)

en: (album categories)
tr: (albüm kategorisi)

en: (and above) use a different database structure than in previous versions - this was to support new features. You must update your database in order for this version to work - <strong>backup your database first</strong> then
tr: (ve üzeri) önceki sürümlere göre daha farklı veritabanı yapısı kullanabilirsiniz - bu yeni özellikleri destekleyen oldu. Bu sürüm için veritabanını güncellemek gerekir - İşe ilk önce <strong>veritabanının yedeğini</strong> almakla başlayın

en: . Try delete it manualy via ftp
tr: . Manuel olarak FTP den silmeyi deneyin

en: A RSS feed will be added to you blog header.
tr: Bir RSS beslemesine size başlık günlüğü ekleyecektir.

en: A failure occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Action
tr: Eylem

en: Actions:
tr: Eylemler:

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Media RSS feed
tr: Medya RSS beslemesi aktif

en: Activated
tr: Etkin

en: Add Images
tr: Resim Ekle

en: Add gallery
tr: Galeri Ekle

en: Add gallery / Upload images
tr: Galeri Ekle / Resim Yükle

en: Add new gallery
tr: Yeni Galeri Ekle

en: Add new skin
tr: Yeni Dış Görünüm Dosyası Ekle

en: Add recent or random images from the galleries
tr: Galerilerinden son veya rastgele resimler ekleyin

en: Add skins
tr: Dış görünüm ekle

en: Album Name
tr: Albüm Adı

en: All galleries
tr: Tüm Galeriler

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
tr: Diğer site kullanıcılarına yetkileri değiştirmek için izin ver.

en: Allowed characters for file and folder names are
tr: Galeri ismini harfler, rakamlar veya her ikiside olabilir. Dikkat! İsim verirken Türkçe karekterler kullanmayınız

en: Alt &amp; Title Text
tr: Alt &amp; Başlık Metni

en: Alt / Title text
tr: Alt / Başlık yazısı

en: Aperture
tr: Diyafram

en: Apply
tr: Uygula

en: Ascending
tr: Yükselen

en: At a Glance
tr: Bir Bakışta

en: Author
tr: Yazar

en: Back to gallery
tr: Galeriye geri dön

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Buttons Text Color
tr: Düğme Metin Rengi

en: By %s
tr: %s tarafından

en: Camera
tr: Kamera

en: Can't find skin directory
tr: Dış görünüm klasörü bulunamıyor

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Caption
tr: Başlık

en: Category
tr: Kategori

en: Category Buttons Color
tr: Kategori Düğme Rengi

en: Category Buttons Text Color
tr: Kategori Düğme Yazı Rengi

en: Category Title
tr: Kategori Başlığı

en: Center
tr: Ortala

en: Change options
tr: Seçenekleri Düzenle

en: Change skin
tr: Dış görünüm değiştir

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
tr: İzinleri nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız bu bağlantıyı takip edin:

en: Choose another gallery
tr: Başka bir galeri seçin

en: Choose gallery
tr: Galeri seç

en: Choose skin
tr: Dış görünüm seç

en: City
tr: Şehir

en: Color Settings
tr: Renk Ayarları

en: Contact
tr: İletişim

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
tr: Seçmiş olduğunuz %1$s resim(ler) %2$s isimli galeriye kopyalandı.

en: Copy to...
tr: Resim(leri) kopyala...

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Copyright Notice
tr: Telif hakkı bilgisi

en: Country
tr: Ülke

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Create a new , empty gallery below the folder
tr: Yukarıdaki alana oluşturmak istediğiniz resim galerisinin ismi giriniz...

en: Create a new gallery
tr: Yeni Galeri Oluştur

en: Create new thumbnails
tr: Yeni küçük resimler oluştur

en: Custom order
tr: Genel düzen

en: Customize thumbnail
tr: Küçük resmi özelleştir

en: DESC (default)
tr: DESC (varsayılan)

en: Database error. Could not add gallery!
tr: Veritabanı hatası. Galeri eklenemedi.

en: Date
tr: Tarih

en: Date / Time
tr: Tarih / Saat

en: Date Created
tr: Oluşturma Tarihi

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Default flash size (W x H)
tr: Varsayılan flash boyutu<br/> (W x H)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete "%s"
tr: Sil "%s"

en: Delete files, when removing a gallery in the database
tr: Veritabanından bir galeri silindiği zaman buna bağlı olan resimleride sil.

en: Delete image files
tr: Resim dosyalarını sil

en: Delete images
tr: Resim(leri) sil

en: Delete skins
tr: Dış görünüm sil

en: Delete this gallery ?
tr: Galeriyi silmek istiyor musunuz?

en: Delete this skin
tr: Bu dış görünüm dosyasını sil

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Directory
tr: Klasör

en: Disable flash upload
tr: Flash Yükleyicisini Devredışı Bırak

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
tr: Görüntüleniyor %s&#8211;%s of %s

en: EXIF Data
tr: EXIF Verisi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Status
tr: Açıklamayı Düzenle

en: Edit gallery
tr: Galeriyi Düzenle

en: Edit thumb
tr: Küçük resimi düzenle

en: Enable flash based upload
tr: Flash Yükleyicisini Etkinleştir

en: Enable upload quota check
tr: Yükleme kota kontrolü etkin

en: Error, the file could not moved to :
tr: Hata, Bu dosyayı taşıyamazsınız:

en: Exclude Gallery
tr: Galeriyi Dışla

en: FAQ
tr: SSS

en: Failed to copy database row for picture %s
tr: Resim için veritabanına  %s kopyalanamadı

en: Failure in database, no gallery path set !
tr: Veritabanında hata,galeri yolu ayarlanamadı!

en: File name
tr: Dosya Adı

en: File upload stopped by extension
tr: Dosya uzantısı sebebi ile yükleme durduruldu

en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Fired
tr: Ateşlenmiş

en: FlAG Change options
tr: FlAG seçeneklerini değiştir.

en: FlAG Gallery Overview
tr: FlAG Gallery Genel Bakış

en: Flash Album Gallery : Tables could not created, please check your database settings
tr: Flash Albüm Galeri : Tablo oluşturulamadı, Lütfen veritabanı ayarlarınızı kontrol edin.

en: Focal length
tr: Odak uzaklığı

en: Format
tr: Biçim

en: Full size
tr: Gerçek boyut

en: GRAND FlAGallery Review
tr: GRAND FlAGallery Değerlendirmesi

en: GRAND FlAGallery skins upgraded/installed incorrectly. Go to
tr: GRAND FlAGallery dış görünüm güncelleme / yükleme yanlış. Git

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Gallery '%1$s' successfully created.<br/>You can show this gallery with the tag %2$s.<br/>
tr: ' %1$s ' isimli galeri oluşturuldu.<br/>Galeriyi yayınlamak için ' %2$s ' etiketini kullanın.<br/>

en: Gallery Administrator
tr: Galeri Yöneticisi

en: Gallery ID :
tr: Galeri ID :

en: Gallery IDs (default)
tr: Galeri ID (varsayılan)

en: Gallery IDs, separated by commas.
tr: Galeri ID leri, virgül ile ayrılmış.

en: Gallery Overview
tr: Flash Resim Galerisi

en: Gallery Title
tr: Galeri Başlığı

en: Gallery not found.
tr: Galeri bulunamadı.

en: Gallery path
tr: Galeri veri yolu

en: Gallery settings
tr: Galeri Ayarları

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

en: Get help with GRAND FlAGallery
tr: GRAND FlAGallery ile ilgili yardım alın

en: Graphic Library
tr: Medya Kitaplığı

en: Headline
tr: Başlık

en: Here you can control your images and galleries.
tr: Burada resimlerinizi ve galerilerinizi kontrol edebilirsiniz.

en: Hide
tr: Gizle

en: If you have a skin in a .zip format, You may install it by uploading it here.
tr: Eğer dış görünüm dosyanız zip biçiminde sıkıştırılmış dosyada ise buradan yükleyerek onu kurabilirsiniz.

en: If you have problems, please create directory
tr: Eğer sorun yaşıyorsanız, lütfen klasör oluşturun

en: If you want more skins, You may get it at.
tr: Eğer daha fazla dış görünüm  istiyorsanız, yandaki adresten alabilirsiniz.

en: If you would like to downgrade later, please make first a complete backup of your database and the images.
tr: Eski versiyona dönmeden önce verita<banının tam bir yedeğini alınız.

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
tr: Küçük resimde en boy oranını yoksay

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s)
tr: %1$s ID numaralı (%2$s) resim dosyası hedef galeriye %3$s ID numarası ile (%4$s) resim dosyası olarak kopyalandı.

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s) &raquo; The file already existed in the destination gallery.
tr: %1$s ID numaralı (%2$s) resim dosyası, hedef galeride aynı isimli resim dosyası olduğu için isimleri (%4$s) olacak şekilde değiştirilerek %3$s ID numarası ile kopyalandı &raquo; Aynı isimde resim dosyası hedef galeride zaten var...

en: Image Files
tr: Resim Dosyası

en: Image Height
tr: Resim yüksekliği

en: Image ID
tr: Resim ID

en: Image ID:
tr: Resim ID:

en: Image Width
tr: Resim genişliği

en: Image quality
tr: Resim kalitesi

en: Images
tr: Resim

en: Import date and time information...
tr: İthalat tarih ve zaman bilgileri ...

en: Import folder
tr: Klasör Yükle

en: Import from Server path:
tr: İthalat sunucusu yolu seçin:

en: Import image folder
tr: Resim Klasörü Yükle

en: Import images folder
tr: Resim Klasörü Yükle

en: Import metadata
tr: Meta verilerini dışa aktar

en: Insert
tr: Ekle

en: Insert Flash Album with one or more galleries
tr: Bir veya daha fazla Flash Albüm Ekle

en: Insert into Post
tr: Sayfa içine ekle

en: Install Now
tr: Şimdi Kur

en: Install a skin in .zip format
tr: .zip biçimli dış görünüm dosyası yükle

en: Install info
tr: Yükleme bilgisi

en: Item Background
tr: Öğe Arka plan

en: Item Description
tr: Öğe Açıklaması

en: Item Title
tr: Öğe Başlığı

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: Left
tr: Sol

en: Location
tr: Konum

en: Main Flash Album Gallery overview
tr: Ana Flash Album Galerisi özeti

en: Main Title
tr: Ana Başlık

en: Make
tr: Oluşturan

en: Manage Galleries
tr: Galerileri Yönet

en: Manage gallery
tr: Galeri Yöneticisi

en: Manage others gallery
tr: Diğer galerileri yönet

en: Meta Data
tr: Meta Verisi

en: Missing a temporary folder
tr: Geçici bir klasöre yok

en: More Help & Info
tr: Daha fazla Yardım & Bilgi

en: Move to...
tr: Resim(leri) taşı...

en: Moved %1$s picture(s) to gallery : %2$s .
tr: Seçmiş olduğunuz  %1$s resim(ler)  %2$s isimli galeriye taşındı.

en: New Gallery
tr: Yeni Galeri

en: News Box
tr: Haber Kutusu

en: No
tr: Hayır

en: No action
tr: Eylem Yok

en: No entries found
tr: Hiçbir kayıt bulunamadı...

en: No galleries have been yet created.
tr: henüz galeri oluşturulmamış.

en: No gallery
tr: Galeri yok

en: No gallery selected!
tr: Galeri seçilmedi!

en: No images selected
tr: Seçili resim yok

en: No meta data saved
tr: Meta verileri kaydedilemedi.

en: No skins to show
tr: Görüntülenecek dış görünüm yok

en: No valid gallery name!
tr: Geçerli bir galeri adı değil!

en: None
tr: Hiçbiri

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
tr: Not: Sunucu bellek limiti geçerlidir.Bu limitten daha büyük resim yüklememeniz gerekir.<strong>%d x %d</strong>

en: OK
tr: TAMAM

en: Object didn't contain correct data
tr: Nesne doğru veri içermiyor

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Only for logged in users
tr: Sadece giriş yapmış kullanıcılar için

en: Only which are listed
tr: Sadece listelenen

en: Only which are not listed
tr: Tekbaşına listelenmez

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
tr: İşlem başarılı. Lütfen tarayıcınızın önbelleğini temizleyin

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sıra

en: Order by
tr: Derleyen:

en: Original images
tr: Orijinal Resim

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Overview page
tr: Genel bakış sayfası

en: Path
tr: Yol

en: Picture
tr: Resim

en: Plugin Comments
tr: Eklenti Yorumları

en: Quantity
tr: İçerik

en: Randomly
tr: Rasgele

en: Reset all options to default settings ?\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.\n
tr: Tüm seçenekler varsayılan ayarlar ile değştirilecektir. Emin misiniz?\n\nİşlemi iptal etmek için [Vazgeç], devam etmek için[Tamam] ı tıklayın.\n

en: Reset all settings to default parameter
tr: Tüm ayarları varsayılan parametrelere sıfırla

en: Reset settings
tr: Ayarları Sıfırla

en: Resize Images
tr: Resimleri yeniden boyutlandır

en: Resize images
tr: Resimleri boyutlandır

en: Right
tr: Sağ

en: Roles
tr: Roller

en: Roles / capabilities
tr: Roller / Yetenekler

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
tr: SAFE MODE Eylem yürütme kısıtlaması! Bu <strong>%s</strong> isimli klasörü manuel oluşturmanız gerekiyor

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Save all changes
tr: Tüm değişiklikleri kaydet

en: Scan Folder for new images
tr: Yeni resimler için klasörü tara

en: Search Images
tr: Resim Ara

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
tr: Aranan  &#8220;%s&#8221; için bulunan sonuçlar

en: Select :
tr: Seç:

en: Select galleries
tr: Galeri seç

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
tr: Soldaki resimden küçük resim alanı seçin.

en: Select the destination gallery:
tr: İşlem için hedef galeri seçin:

en: Select the lowest role which should be able to access the follow capabilities. Flash Album Gallery supports the standard roles from WordPress.
tr: Kullanıcı rollerinin yetkilerini aşağıda düzenleyebilirsiniz. Flash Albüm Galeri WP nin standart rollerini destekler.

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail.
tr: Fare ile küçük resim alanı belirleyin.

en: Server
tr: Sunucu

en: Server Settings
tr: Sunucu Ayarları

en: Setup Box
tr: Kur ( Yükleme ) Kutusu

en: Show :
tr: Göster :

en: Show Meta data
tr: Meta verisini görüntüle

en: Shutter speed
tr: Çekim hızı

en: Size
tr: Boyut

en: Size:
tr: Boyut:

en: Skin
tr: Dış Görünüm

en: Skin Options
tr: Dış Görünüm Seçenekleri

en: Skin size
tr: Boyut

en: Skins
tr: Dış Görünümler

en: Skins for GRAND FlAGallery
tr: GRAND FlAGallery için dış görünümler

en: Skins for GRAND FlAGallery, Photo Galleries, Video Galleries
tr: GRAND FlAGallery için dış görünümler, REsim ve video galerileri

en: Sorry, Flash Album Gallery works only with a role called administrator
tr: Üzgünüz, Flash Albüm Galeri yönetici yetkisi ile çalışır.

en: Sorry, GRAND Flash Album Gallery works only with a Memory Limit of 16 MB higher
tr: Üzgünüz, GRAND Flash Albüm Galerisi 16 MB ve daha yüksek bir bellek sınırı ile çalışır

en: Sorry, you have no access here
tr: Üzgünüm, buraya erişim yetkiniz yok

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
tr: Üzgünüz,  Lütfen daha fazla dosya yüklemek için bazı dosyaları siliniz.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort Gallery
tr: Resimleri Sırala

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Sort gallery
tr: Galerideki resimleri sırala

en: Sort order changed
tr: Sıralama düzeni güncellendi

en: Sort thumbnails
tr: Küçük resim sıralama

en: Sorting
tr: Sırala

en: Source
tr: Kaynak

en: Subject
tr: Konu

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiket

en: The <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> and a browser with Javascript support are needed.
tr: <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> ve javascript desteği olan bir tarayıcıya ihtiyaç vardır.

en: The batch upload requires Adobe Flash 10, disable it if you have problems
tr: Eğer toplu yüklemede sorun varsa  Flash yükleyicisini devre dışı bırakmanız gerektirir

en: The script detect that you upgrade from a older version.
tr: Komut dosyası, yeni bir yükseltme sürümü algıladı.

en: The server setting Safe-Mode is on !
tr: Sunucu ayarları Safe-Mode=ON olmalı!

en: The upgrade process may take a while, so please be patient.
tr: Bu yükseltme işlemi biraz zaman alabilir. Bunun için lütfen biraz sabırlı olunuz.

en: The uploaded file could not be moved to %s.
tr: %s yüklenen dosya taşınamz.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
tr: Yüklenen dosya belirtilmiş MAX_FILE_SIZE direktifini aşıyor

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
tr: Yüklenen dosya php.ini de belirtilen upload_max_filesize değerini aşıyor

en: The uploaded file was only partially uploaded
tr: Yüklemeye çalıştığınız dosyalar kısmen yüklenemedi.

en: These values are maximum values
tr: Bu değerler maksimum değerler

en: This is the default path for all galleries
tr: Bu, tüm galeriler için varsayılan yol

en: Thumbnail
tr: Küçük Resim

en: Thumbnail updated
tr: güncellendi.

en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

en: Thumbs Rollover Color
tr: Küçük Resim Rollover Rengi

en: Time Created
tr: Oluşturma Saati

en: Title
tr: Başlık

en: Title :
tr: Başlık:

en: Toggle DIR Browser
tr: Toggle Dizin Tarayıcısı

en: Unable to locate FlAGallery Skin directory.
tr: FlAGallery dış görünüm klasörü bulunamadı

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
tr: WP içerik dizini bulunamadı (wp-content).

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
tr: %s klasöre yazılamıyor. Bu klasör sunucu tarafından yazılabilir mi?

en: Unexpected Error
tr: Beklenmeyen Hata

en: Uninstall plugin
tr: Eklentiyi Kaldır

en: Uninstall sucessful ! Now delete the plugin and enjoy your life ! Good luck !
tr: Eklentiyi kaldırma işlemi başarı ile tamamlandı! Şimdi eklentiyi silin ve hayatın tadını çıkarın! Iyi şanslar!

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Sort Order
tr: Sıralama Düzenini Güncelle

en: Update Successfully
tr: Güncelleme Başarılı

en: Update capabilities
tr: Yekileri Güncelle

en: Upgrade GRAND FlAGallery
tr: GRAND FlAGalleryi Güncelle

en: Upgrade sucessful
tr: Güncelleme başarılı

en: Upload Images
tr: Resim Yükle

en: Upload image(s):
tr: Resim(leri) Yükle:

en: Upload images
tr: Resim Yükle

en: Upload multiple files at once by ctrl/shift-selecting in dialog
tr: Aynı anda birden fazla dosya seçmek için ctrl+sift tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

en: Upload pictures
tr: Resim Yükle

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
tr: TinyMCE Düğmesi kullan / Yükleme sekmesi

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Value
tr: Değer

en: Version %s
tr: Versyion %s

en: View
tr: Görünüm

en: View "%s"
tr: Görüntülenen "%s"

en: Visit author homepage
tr: Yazarın sitesini ziyarat et

en: Want more skins?
tr: Daha fazla dış görünüm?

en: Welcome to FlAG Gallery !
tr: FlAG Galeriye Hoş Geldiniz!

en: What's new at PhotoGalleryCreator.com
tr: PhotoGalleryCreator.com da neler yeni?

en: Width x Height (in pixel). Flash Album Gallery will keep ratio size
tr: Genişlik x Yükseklik ( piksel değeri ). Flash Album Gallery boyut oranını koruyacaktır

en: Width x Height :
tr: Genişlik x Yükseklik :

en: Width x height (in pixel)
tr: Genişlik x Yükseklik (piksel olarak)

en: Width x height (in pixel). FlAGallery will keep ratio size
tr: Genişlik x Yükseklik  piksel değeri ). FlAGallery boyu oranını koruyacak

en: Width x height (in pixel). GRAND FlAGallery will keep ratio size
tr: Genişlik x Yükseklik piksel (olarak). GRAND FlAGallery boyutu oranını koruyacak

en: Yes
tr: Evet

en: You are about to Uninstall this plugin from WordPress.\nThis action is not reversible.\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to Uninstall.\n
tr: Bu eklentiyi kaldırmak üzeresiniz.\nBu işlem asla geri alınamaz.\n\nİptal etmek için [Vazgeç], Devam etmek için [Tamam] a basın.\n

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
tr: Seçili olan eylem için %s resim üzerinde toplu işlem yapmak üzeresiniz 
     
    İşlemi durdurmak için  'Vazgeç', devam etmek için 'Tamam' ı tıklayın.

en: You are not allowed to be here
tr: Senin burada olmaya yetkin yok

en: You currently have %s rights.
tr: Şu anda %s haklarına sahip.

en: You do not have sufficient permissions to delete skins of GRAND FlAGallery.
tr: Bu işlemi yapmak için yterli izine sahip değilsiniz.

en: You do not have sufficient permissions to install skin through admin page. You can install it by uploading via ftp to /flagallery-skins/ folder.
tr: Bu sayfadan dış görünüm yükleme yetkiniz yok. İsterseniz ftp ile  /flagallery-skins/ klasörüne olmak şartı ile dış görünüm yükleyebilirsiniz.

en: You do not have the correct permission
tr: Doğru izin yok

en: You need activate another skin before delete it
tr: Bunu silmeden önce başka bir dış görünüm etkinleştirmeniz gerekir

en: Your database tables for GRAND FlAGallery is out-of-date, and must be upgraded before you can continue.
tr: Devam etmeden önce veritabanınızı güncellemeniz önerilir.

en: [Gallery %s not found]
tr: [Galeri %s bulunamadı]

en: [Gallery not found]
tr: [Galeri Bulunamadı]

en: activated successfully
tr: başarıyla etkinleştirildi

en: all galleries
tr: tüm galeriler

en: already exists
tr: zaten var

en: and click "Reset settings" button
tr: tıkla "Ayarları Sıfırla" düğme

en: choose custom skin
tr: Özel dış görünüm seç

en: click here
tr: buraya tıkla

en: contains no pictures
tr: hiç bir resim içermiyor

en: custom settings
tr: özel ayarlar

en: deleted successfully
tr: başarıyla silindi

en: developed by CodEasily.com - WordPress Flash Templates, WordPress Themes and WordPress plugins
tr: CodEasily.com tarafından geliştirilen - WordPress Flash temaları, WordPress Temaları ve WordPress eklentileri

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
tr: yok. Lütfen önce galeri ana klasörünü  oluşturun

en: finished
tr: bitti

en: height
tr: boy (h)

en: in to
tr: Resim yüklemek için

en: is no valid image file!
tr: geçerli bir resim dosyası yok!

en: is not writeable !
tr: yazılabilir değil!

en: pixel
tr: piksel

en: random
tr: Rastgele

en: recent added
tr: son eklenen

en: remove
tr: Kaldır

en: successfully created!
tr: başarıyla oluşturuldu!

en: to run the update script
tr: güncelleme komutunu çalıştırmak için

en: width
tr: en (w)

en: with permission 777 manually !
tr: İzni manuel 777 olarak ayarlayın!
